Cvičenie počas menštruácie – áno alebo nie? Každá z nás má iný cyklus a aj menštruáciu prežívame inak. U niekoho ju pravidelne sprevádza silná bolesť a krvácanie, iné si ju zasa takmer ani nemusia všímať a cítia sa dobre aj keď krvácajú. Či už patríš do jednej alebo druhej kategórie, všeobecne platí, že šport a cvičenie počas menštruácie prináša hneď niekoľko výhod. Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že cvičiť treba aj v tomto období, ba dokonca práve vtedy. Prečo? Čítaj ďalej.
3 mýty spojené s cvičením počas menštruácie
1. Cvičenie počas menštruácie nie je bezpečné
Ak to nepreháňaš, čo však platí pre cvičenie nielen počas menštruácie, je šport bezpečný a mnohí odborníci ho dokonca aj odporúčajú.
2. Cvičením počas menštruácie spáliš viac kalórií
Toto tvrdenie je nepravdivé, no počas menštruácie tvoje telo dokáže do cvičenia vložiť viac sily. Prečítaj si o tom viac nižšie v článku.
3. Pred menštruáciou priberáš na váhe
Ani toto nie je pravda. Ak si si aj všimla pred menštruáciou nárast na váhe, ide o vodu zadržanú v tvojom organizme. So začiatkom menštruácie sa jej telo opäť zbaví.
Cvičenie zmierňuje PMS aj menštruačné symptómy
Pravidelné cvičenie dokáže pomôcť pri náhlych zmenách nálady a celkovej slabosti, ktoré sa často spájajú práve s PMS. Okrem toho šport pomáha tiež pri kŕčoch a v niektorých prípadoch dokáže upraviť aj menštruáciu, pri ktorej dochádza k ťažkému krvácaniu. Doktorka Stacy Sims vysvetľuje, že čím viac je žena celkovo aktívna a čím pravidelnejšie sa hýbe, tým viac sa upraví k „normálu“ aj jej menštruácia.
Doktorka Sims odporúča počas menštruácie HIIT tréningy, teda vysokointervalové tréningy. Keď začneš menštruovať, klesá ti hladina estrogénu a progesterónu. Z tohto dôvodu majú ženy v tomto čase ľahký prístup k uhľohydrátom a glykogénom v porovnaní s obdobiami s vysokým obsahom estrogénu. To v skratke znamená, že tvoje telo má silnejší pohon a môžeš z krátkych a intenzívnych tréningov viac vyťažiť.

Cvičenie počas cyklu: Aký tréning zvoliť
Ženský cyklus má štyri fázy, a to menštruáciu, folikulárnu fázu, ovuláciu a luteálnu fázu. Každá z fáz sa vyznačuje inou hladinou hormónov, s čím súvisi aj naša celková rovnováha, nálada a energia, ktorú dokážeme vynaložiť na bežné činnosti a takisto na šport. Poznať jednotlivé fázy je dôležité nielen preto, aby sme si vedeli vysvetliť, prečo cítime to, čo práve cítime, ale prispôsobiť podľa nich vieme aj tréning.
- Menštruácia (1. – 7. deň cyklu)
V tejto fáze máš nízku hladinu progesterónu aj estrogénu a ako sme už uviedli vyššie, práve toto obdobie je skvelé na ťažšie výzvy. Naše telo sa v tejto fáze rýchlejšie zotavuje. Vhodné je zvoliť napríklad silový tréning.
- Folikulárna fáza (8. – 13. deň cyklu)
Po menštruácii nasleduje folikulárna fáza, počas ktorej úroveň estrogénu rastie a pomáha svalom absorbovať viac glukózy. To nám dáva viac energie na poriadne výzvy. Vyskúšaj kardio tréning, intervalový tréning ako HIIT alebo tabata.
- Ovulácia (14. – 15. deň)
Estrogén je práve vo svojom najvyššom bode, čo napomáha k celkovému sústredeniu sa a spojení s našim telom. Poď si zamakať a daj to na total body workout!
- Luteálna fáza (16. – 28. deň)
Rovnováha sa mení a aktuálne maš vyšší level progesterónu, čo spôsobuje zápal a opuch. Zvoľ šetrnejšie cvičenie, napríklad jógu alebo pilates.

Prináša cvičenie počas menštruácie isté riziká?
Všeobecne nie je na prestanie s cvičením počas menštruácie žiaden dôvod, skôr naopak, ako naznačujú všetky spomenuté benefity. Samozrejme nie je menštruácia ako menštruácia a niektoré ženy počas nej bojujú s extrémnymi príznakmi. Ak pociťuješ veľmi silné kŕče a bolesť, lepší nápad bude zrejme dopriať si oddych. Netreba nič siliť a je dôležité počúvať svoje telo. Neexistuje však zoznam cvičení, ktoré sú počas menštruácie zakázané.
Možno si už počula o prípadoch, kedy kvôli športu ženy svoj cyklus stratili. To je však už extrémny prípad a väčšinou ide o profesionálne športovkyne, u ktorých cvičenie so záťažou tvorí veľké percento stráveného času.
Zdroj informácií: health.com, boxrox.com
