+421 911 491 121
Nám.SNP 6, Bratislava
Po-Pia 9:00 - 17:00

ČlánkyInstaTIP: 3 minúty o tom, čo je emocionálne jedenie a ako proti tomu bojovať

6. marca 2022

1. Emocionálne jedenie je to, keď nejaké emocionálne napätie sa snažíš zmierniť jedením, a nie preto ješ, lebo pociťuješ hlad. Na rozdiel od častých mylných vyhlásení nemusí ísť iba o negatívne napätie. Stres môže byť vyvolaný aj nejakou radostnou udalosťou. Každému sa môže stať, že na tento tlak si dopraje niečo chutné. Problém začína vtedy, ak sa jedlo stane stálym prostriedkom a automatickou odpoveďou na akékoľvek výkyvy v emocionálnom prežívaní.????

2. Základom boja proti emocionálnemu jedeniu je to, ak si to priznáš. Pocity hanby sú silnou súčasťou tohto javu, ale skús ich premeniť na láskavé prijatie. Každý má nejaké spôsoby na to, ako sa vyrovnať s emóciami, tvojím je emocionálne jedenie. Keď si to uvedomíš, tak vtedy to vieš aj zmeniť.????

3. Tvoj systém odmeňovania pravdepodobne silno súvisí s jedlom. Skús na jedlo myslieť ako na palivo tvojho tela a zdroj energie. Vytvor si zoznam vecí, ktoré v tebe vyvolávajú príjemné pocity, napríklad horúca sprcha, nejaká konkrétna vôňa, prechádzka, meditácia, bleskové cvičenie, pútavé krimi, ručné práce atď. Vždy, keď sa u teba spustí mechanizmus emocionálneho jedenia, čiže pocítiš neodolateľnú chuť na niečo bez skutočného hladu, tak si vyber niečo z tohto zoznamu. Voňavá vaňa so sviečkami bude oveľa príjemnejšou odmenou ako 2 balíky chipsov s príchuťou pocitov viny.????

4. Ak máš taký pocit, že emocionálnemu jedeniu vôbec nedokážeš odolať, pred tým, než sa pustíš do maškrtenia, daj si ešte poslednú šancu prostredníctvom jedného krátkeho cvičenia. Zhlboka sa nadýchni, a vizualizuj akýkoľvek očistný alebo upratovací proces. Môže to byť stieranie okien auta, možno vysávanie alebo dokonca proces mopovania. Predstav si, že čistíš svoje vnútro od hlavy až po päty, svoje myšlienky, svoju psychiku. Keď to dokončíš, celý proces zopakuj ešte dvakrát.????

Emocionálne jedenie sa ukazuje aj na tvojej postave?

emocionálne jedenie

Zdroj fotiek: Shutterstock