zdravie muza

6 rád pre fit muža: Maličkosti, ktoré môžu výrazne zlepšiť tvoje zdravie

Návšteva u lekára, zdravá diéta a pravidelné cvičenie nie sú vždy najjednoduchším životným štýlom, ak ich musíme skĺbiť aj s množstvom iných povinností. Zdravie je však naozaj na prvom mieste, ako u žien, tak i u mužov. Zdravie mužov a starostlivosť oň sa v mnohom zhoduje s tým ženským, mužský organizmus však prináša aj určité špecifiká. Ako sa udržíš čo najdlhšie fit?

1. Jedz prirodzené potraviny

Vyhýbaj sa fast-foodu, cukru a zbytočným tukom. Do každodennej fit stravy je vhodné zaradiť napríklad niektoré z nasledujúcich potravín:

  • čerstvé ovocie a zelenina
  • hnedá ryža
  • celozrnné pečivo
  • potraviny bohaté na vlákninu – fazuľky, listová zelenina
  • chudé mäso, hydina, kura
  • ryby – napríklad losos

2. Hýb sa

Choroby srdca sú bohužiaľ medzi mužskou populáciou čoraz častejším problémom. Okrem zdravého a vyváženého jedla je dobrou prevenciou samozrejme aj cvičenie. Nielen, že posilňuje srdce, ale aj mentálne zdravie. Vhodná je chôdza, beh, plávanie, ale aj športy ako basketbal, tenis a iné. Do svojho týždenného fit programu zaraď aj posilňovacie cviky – cvičenie so závažiami, lezenie alebo dokonca jógu.

Posilni svaly a zlepši si kondičku


3. Nezabudni na vitamíny

Vitamíny a minerály môžeš získať priamo z niektorých potravín, ako napríklad spomínaná zelenina a ovocie. Ak však potrebuješ podporiť organizmus aj o niečo navyše a byť viac fit, poobzeraj sa po vitamínových doplnkoch alebo sa poraď priamo so svojim lekárom. Môže ti prípadne urobiť rozbor krvi a zistiť, aké vitamíny ti chýbajú.

4. Daj zbohom zlozvykom

Tu asi nemusíme chodiť okolo horúcej kaše. Prvým pánom na holenie je fajčenie. Ďalej prichádza na rad nadmerné užívanie alkoholu. Nášmu telu sa z dlhodobého hľadiska nepáčia ani anabolické steroidy, ktoré sa používajú na podporu rastu svalov. Ich nadmerné užívanie môže viesť k chorobám srdca, kože aj neplodnosti.

5. Nechaj si skontrolovať prostatu

Po rakovine kože je rakovina prostaty najčastejšou diagnózou u mužov (pozn. redakcie – amerických mužov podľa originálu). Ak máš problem s močením, cítiš bolesť alebo máš v moči krv, mal by si sa nechať vyšetriť.

6. Nechaj sa vyšetriť na kolorektálny karcinóm

Kolorektálna rakovina je veľmi častým ochorením a dokonca príčinou smrti. Je tretím najčastejším zhubným ochorením. Ide vlastne o rakovinu hrubého čreva. Najdôležitejšie je nechať sa vyšetriť po 50. Kolonoskopia je síce obávané vyšetrenie, je však účinnou prevenciou.

Zdroj informácií: Healthline.com