InstaTIP: 3 minúty o častých chybách pri pravidelných tréningoch

1. Nemôžeme príliš často opakovať a zdôrazňovať dôležitosť rozcvičky pred tréningomstrečingu po ňom. Je to podstatné kvôli prevencii zranení a svalovej únavy. V praxi to znamená, že zabraňujú tomu, aby sa tvoj tréningový plán prerušil na dlhé dni, týždne až mesiace.

2. Závislosť na vysokoointenzívnom intervalovom tréningu je v súčasnosti bežná. Ak robíš tento typ športu aj ty príliš často, redukuj ho na 3 dni v týždni. Prečo? HIIT je pre telo veľkým stresom, takže po počiatočnom období nadšenia skôr či neskôr príde nadmerná únava, pretrénovanosť a stagnácia kvôli nedostatku času na regeneráciu a vývin svalov.

3. Nedostatok spánku nikdy nemôže končiť dobre. Na aktívny životný štýl má niekoľko negatívnych vplyvov. Únava znižuje motiváciu, spomaľuje pohyby, zhoršuje koncentráciu. Navyše, svaly rastú počas nočného odpočinku.

4. Skoro každý vie, že jedálniček by mal byť pestrý a vyvážený. To isté platí ale aj na tréningy. Ak stále cvičíš to isté, po čase to pre tvoje telo nebude výzva. Ideálne je, ak vystriedaš kardio so silovými tréningmi. Formovanie postavy totižto nie je o chudnutí, ale tvarovaní svalov, preto zameriavať sa len na kardio nie je správnou cestou.

Pestrý tréningový plán na chladnejšie počasie

5. Nové športy a typy tréningov by sa nemali skúšať bez trénera. Cena za časté a bezhlavé experimentovanie môže byť aj zdravie pohybového aparátu, no a to asi nikto nechce. Nenarážame na to, že hľadanie nových vecí je niečo zlé, práve naopak, je to chvályhodné. No malo by sa to stať pri sprevádzaní odborníka – buď naživo, online alebo prostredníctvom odbornej literatúry.

Zdroj fotiek: Shutterstock